Zakończenie roku szkolnego dla uczniów kl. IV Technikum nr 4

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
24 kwietnia 2020

Zakończenie roku szkolnego 2019/2020 dla uczniów klas IV Technikum nr 4 ze względu na obecną sytuację nie mogło odbyć się tradycyjnie. Nie było corocznej uroczystej akademii, pożegnania przez kl. III, nie mogliśmy spotkać się w gronie uczniów, nauczycieli, rodziców i zaproszonych gości.

Uczniowie, Nauczyciele i Rodzice zostali zaproszeni na zakończenie roku prowadzone na platformie komunikacyjnej przez panią dyrektor Kingę Kubiak-Smoliło wraz z wicedyrektorami p. Moniką Bąk i p. Izabelą Szymkowiak. 

Dziękujemy za obecność.

Drodzy Maturzyści

 Sytuacja, w której znaleźliśmy się jest bezprecedensowa. Jeszcze półtora miesiąca temu nikt z nas nie pomyślałby, iż nauczanie odbywać się będzie na odległość, nie odbędą się  w wyznaczonych terminach matury, a zamiast uroczystej akademii z okazji zakończenia roku będzie transmisja on – line. Pusta aula i Wy drodzy  Państwo – Nauczyciele, Rodzice, Uczniowie – przed monitorami.

Ernest Hemingway w powieści „Komu bije dzwon” przytacza słowa angielskiego poety, myśliciela Johna Donna:

„ Żaden człowiek nie jest samotną nie jest samoistną wyspą; każdy stanowi ułamek kontynentu, część lądu. Jeżeli morze zmyje choćby grudkę ziemi, Europa pomniejszona , tak samo jak gdyby pochłonęło przylądek, włość twoich przyjaciół czy twoją własną.”

Dziś każdy z nas czuje się jak samotna wyspa. Ale warto pamiętać, że tą wyspą samoistną nikt z nas nie jest. Tworzymy wspólnotę, mimo tych trudnych czasów. Tworzymy  ją nadal, budowaliśmy ją wspólnie przez cztery lata. I mam nadzieję, że niełatwo ją zniszczyć.   Ostatnie tygodnie może nam uświadomiły, jak bardzo tej wspólnoty nam brakuje. Nic nie jest w stanie zastąpić relacji człowieka z człowiekiem. Ani postęp cywilizacyjny, ani  najnowsza technologia.   Mimo wszystko, mam nadzieję - jesteśmy razem – i razem te chwile przeżywamy. W ten sposób, jaki jest nam dany.

Słowa, które są misją naszej szkoły nabierają dziś szczególnego znaczenia.

„ Przyszłość to coś, co staje się w nas dziś”

  Jesteśmy szkołą, która wyposaża każdego ucznia w wiedzę i umiejętności ogólne, społeczne i zawodowe pozwalające zrozumieć współczesny świat, znaleźć swoje miejsce na rynku pracy i budować przyszłość dla siebie, swojej rodziny i społeczeństwa, w którym żyje.

Kiedy nadszedł czas pożegnania klas maturalnych z Technikum nr 4 w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 4 im. Królowej Jadwigi w Jaworznie, zadaję sobie pytanie, czy ta misja została spełniona.

            Chcę wierzyć, że tak – że drodzy uczniowie jesteście dobrze przygotowani do kolejnego etapu w Waszym życiu. Wasi wychowawcy, nauczyciele, rodzice wspierali Was przez te cztery lata i dlatego dla nas wszystkich jest to szczególny dzień. Chwile refleksji, może  radości, ulgi, ale i smutku z powodu rozstania czy  obaw przed zbliżającymi się egzaminami. Tym większych , że żyjemy w ciągłej niepewności i to, jak potoczą się egzaminy i co przyniesie kolejny dzień to wielka niewiadoma.…

 Pragnę  dziś drodzy uczniowie z całego serca życzyć:

Nigdy nie traćcie  nadziei ani wiary we własne siły ani w możliwości drugiego człowieka. Pamiętajcie, że oprócz nabytej wiedzy, o wartości człowieka decyduje to, co ma w sercu. Miejcie więc szacunek dla każdego napotkanego człowieka, bo to jest jedna z najważniejszych rzeczy, jakich trzeba się nauczyć.

Nie rezygnujcie z marzeń i planów, pamiętając, że każdy z Was ma ważną rolę do spełnienia. I nie zapominajcie o tych, którzy Was ukształtowali.

Przed Wami ostatni etap – egzaminy. Czas trudny, pełen niepewności,  emocji, ale ważny. Życzę Wam byście wykorzystali go jak najlepiej. Budujcie Waszą przyszłość na mądrości, którą tyle lat zdobywaliście.

Żegnam Was , życząc, by jak najwięcej Waszych marzeń się spełniło. Żebyście zawsze czuli, że postępujecie w zgodzie ze sobą. Byście po prostu znaleźli własną drogę do szczęścia. By Wasz zawód był Waszą pasją. Byście osiągnęli to, co sami sobie postawicie za cel i poczytacie za sukces. I by nigdy nie zabrakło przy Was bliskich osób, z którymi swoją radość i swoje szczęście będziecie mogli dzielić. Pamiętajcie, że wyniki nieodbytych egzaminów na zawsze zostają nieznane. Nie mam na myśli tylko egzaminu maturalnego , ale także ten najważniejszy z życia.

Motto dla Was na maturę:

„Przegrywają ci, którzy nawet nie próbowali walczyć”.

Zatem nigdy nie przestawajcie walczyć o własne szczęście. Przekuwajcie każdą porażkę w sukces!

Zakończenie etapu kształcenia to czas podsumowań,  podziękowań i wyróżnień.

Przede wszystkim pragnę złożyć gorące podziękowania Waszym wychowawcom:

p. Dorocie Dańczak – wychowawczyni kl. IV Tg/t

p. Magdalenie Filipek -wychowawczyni kl. IV Te/h

p. Karolinie Szynderze – wych. Kl. IV Tg

Podziękowania za zaangażowanie, cierpliwość, troskę, serce, które okazywały Wam na co dzień .

Dziękuję wszystkim nauczycielom, którzy przez te cztery lata Was uczyli, wspierali i kształtowali. Dziękuję p. wicedyrektor M. Bąk i p. wicedyrektor  Izabeli Szymkowiak, pani psycholog M.Dziedziak Wawro . p. Anne Skrzydłowskiej doradcy zawodowemu.

Dziękuję Rodzicom za otrzymywane wsparcie i  życzliwość.

Uczniowie, którzy skończyli szkołę osiągając wysokie wyniki w nauce otrzymują świadectwo ukończenia szkoły z wyróżnieniem.

Są to :

Rafał Lis

Paulina Mścisz

Weronika Motyka

Gratuluję Wam serdecznie i życzę wielu sukcesów na dalszym etapie kształcenia  i w pracy zawodowej oraz szczęścia w życiu osobistym.

 

Rafał Lis jednocześnie otrzymuje Tytuł najlepszego absolwenta 2019/2020.

 

Nasza szkoła od wielu lat współpracuje z Akademią Wyższa szkoła biznesu w Dąbrowie Górniej. Akademia co rok honoruje najlepszego absolwenta Złotym
Indeksem Akademii WSB uprawniający do bezpłatnych studiów stacjonarnych (sześcio- lub siedmiosemestralnych), rozpoczynających się w roku akademickim 2020/2021.

 

Rafał Lis jako najlepszy absolwent otrzymuje  Złoty Indeks Akademii WSB wraz z gratulacjami  od Rektor Akademii WSB – dr hab. Zdzisławy Dacko-Pikiewicz,
prof. AWSB.

Elektronicznie otrzymaliśmy dedykowany film dla naszej szkoły  z gratulacjami dla Maturzystów od Rektor Akademii WSB – dr hab. Zdzisławy Dacko-Pikiewicz, prof. AWSB – POBIERZ FILM (kliknij w link) https://we.tl/t-rcmlQ7Vs9s

 

Tradycją naszej szkoły jest nadawanie honorowego tytułu najlepszego absolwenta w zawodzie.

Tytuły otrzymują:

Najlepszy absolwent w zawodzie 2019/2020:

Technik ekonomista: Rafał Lis

Technik obsługi turystycznej: Ex æquo:  Zborowska Julia, Paulina Stós

Technik hotelarstwa:  Kuś Joanna

Technik żywienia i usług gastronomicznych: Motyka Weronika

  

Gratuluję wszystkim uczniom ukończenia szkoły,  życzę wytrwałości i wielu sukcesów.

 

                                                                                     Kinga Kubiak-Smoliło