TECHNIK EKONOMISTA

 • Drukuj zawartość bieżącej strony
 • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

    Co zyskasz?

Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie technik ekonomista po potwierdzeniu kwalifikacji:

 • AU.35 Planowanie i prowadzenie działalności w organizacji
 • AU.36 Prowadzenie rachunkowości

oraz po ukończeniu szkoły średniej uzyskuje tytuł technika ekonomisty, a po potwierdzeniu dodatkowej kwalifikacji A.65 Rozliczanie wynagrodzeń i danin publicznych może uzyskać dyplom potwierdzający kwalifikacje w zawodzie technika rachunkowości

 Jakie zdobędziesz umiejętności?

Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie technik ekonomista będzie przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych

 • prowadzenie spraw kadrowo-płacowych;
 • planowanie i prowadzenie działalności gospodarczej;
 • prowadzenie korespondencji w sprawach osobowych, finansowych i handlowych;
 • obliczanie podatków;
 • prowadzenie rozliczeń finansowych z budżetem, Urzędem Skarbowym, bankami, instytucjami ubezpieczeniowymi i innymi jednostkami organizacyjnymi,
 • prowadzenie rachunkowości;
 • wykonywanie analiz i sporządzanie sprawozdań z działalności podmiotów gospodarczych.
 Kariera zawodowa:

Absolwent może zostać zatrudniony w:

 • firmach z branży finansów;
 • bankach;
 • urzędach miasta;
 • urzędach skarbowych;
 • ZUS;
 • przedsiębiorstwach z różnych branż, które w ramach własnych struktur zatrudniają ekonomistów do biur, działów finansowo-księgowych, zaopatrzenia, zbytu, kadr i płac, marketingu itp.;
 • firmach oferujących outsourcing usług księgowych;
 • może prowadzić własną działalność gospodarczą.
Najchętniej wybierane kierunki studiów przez absolwentów technikum ekonomicznego:

Finanse i rachunkowość, międzynarodowe stosunki gospodarcze, International Business - kierunek prowadzony w całości w języku angielskim, rachunkowość międzynarodowa - studia w języku angielskim, zarządzanie i marketing, bankowość, socjologia, prawo, logistyka, europeistyka.

Artykuły

X Śląski Konkurs Wiedzy o Podatkach

Przejdź do - X Śląski Konkurs Wiedzy o Podatkach

15 marca 2018 roku w auli Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach odbył się X Śląski Konkurs Wiedzy o Podatkach. Uczeń klasy III Te/g     – Bartosz Zachariasz został laureatem tego konkursu i zakwalifikował się do Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Podatkach, który odbędzie się 13 kwietnia br. Nagrodą głównąw konkursie jest indeks na Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego. Trzymajcie kciuki za Bartka

28 marca 2018


Olimpiada Wiedzy o Ubezpieczeniach Społecznych

Przejdź do - Olimpiada Wiedzy o Ubezpieczeniach Społecznych

16 marca 2018 r. w Oddziale ZUS w Chorzowie miał miejsce wojewódzki etap Olimpiady Wiedzy o Ubezpieczeniach Społecznych „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”. Zespoły z 22 szkół województwa śląskiego w tym dniu zmierzyły się z zadaniami z zakresu ubezpieczeń emerytalnych, rentowych, chorobowych, zasiłków oraz obowiązków przedsiębiorcy. Trzyosobowa drużyna reprezentująca naszą szkołę w składzie: Paula Sówka z klasy 1 Te/h , Wioletta Januszewska i Angelika Madej z klasy 4 Te/h zajęła IV miejsce. Dziewczynom zabrakło „do podium” 5 sekund, ponieważ liczyły się punkty i czas wykonania zadań.

27 marca 2018


Czytaj więcej o: Olimpiada Wiedzy o Ubezpieczeniach Społecznych

Pierwszy etap Olimpiady Wiedzy o Ubezpieczeniach Społecznych

Przejdź do - Pierwszy etap Olimpiady Wiedzy o Ubezpieczeniach Społecznych

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Programie edukacyjnym „Lekcje z ZUS”. Program składał się z cyklu czterech spotkań, podczas których uczniowie poznali istotę ubezpieczeń społecznych oraz dowiedzieli się, dlaczego ubezpieczenia te są obowiązkowe, jakie korzyści wynikają z opłacania składek, poznają zasady funkcjonowania systemu emerytalnego, a także zasady prowadzenia biznesu w aspekcie systemu ubezpieczeń społecznych. Po zakończeniu cyklu czterech lekcji, szkoła mogła zgłosić uczniów do uczestnictwa w Ogólnopolskiej Olimpiadzie o Ubezpieczeniach Społecznych.

7 grudnia 2017


Czytaj więcej o: Pierwszy etap Olimpiady Wiedzy o Ubezpieczeniach Społecznych

Lekcja przedsiębiorczości dla gimnazjalistów.

Dnia 17 marca 2017 roku Barbara Stec przeprowadziła warsztaty w ZSP Nr4 w Jaworznie dla grupy gimnazjalistów z Gimnazjum Nr4 w Jaworznie. Była to lekcja przedsiębiorczości nt. „Być przedsiębiorczym. Co to znaczy?”.

24 marca 2017


Czytaj więcej o: Lekcja przedsiębiorczości dla gimnazjalistów.

XIX Ogólnopolskie Targi „Edukacja 2017” w Katowicach.

Przejdź do - XIX Ogólnopolskie Targi „Edukacja 2017” w Katowicach.

Dnia 21 marca 2017 roku klasa 2Tg pod opieką Barbary Stec oraz Sylwii Bieszczad wzięła udział w XIX Ogólnopolskich Targach „Edukacja 2017” w Katowicach.
Młodzież zapoznała się z aktualną ofertą edukacyjną szkół wyższych z całej Polski, a także szkół językowych, szkół zawodowych i policealnych oraz instytucji wspierających edukację.

29 marca 2017


Czytaj więcej o: XIX Ogólnopolskie Targi „Edukacja 2017” w Katowicach.

XII edycja Olimpiady Przedsiębiorczości.

Dnia 2 marca 2017 roku uczennica klasy 3Te/h Adrianna Prochowska wzięła udział w eliminacjach okręgowych XII edycji Olimpiady Przedsiębiorczości, która odbyła się na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. Olimpiada Przedsiębiorczości to nowoczesny projekt o społecznym i przedsiębiorczym charakterze pod patronatem NBP oraz Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Celem projektu było rozbudzenie wśród młodzieży postaw przedsiębiorczych, doskonalenie umiejętności analizy zjawisk zachodzących w gospodarce oraz w życiu prywatnym. Tematem przewodnim tegorocznej Olimpiady było „Przywództwo w biznesie”, z której problematyką pomagała zmierzyć się uczniom naszej szkoły Barbara Stec.

16 marca 2017


WYBIERZ MĄDRZE - WYBIERZ EKONOMIK

Przejdź do - WYBIERZ MĄDRZE - WYBIERZ EKONOMIK

Gimnazjaliści! Właściwy wybór szkoły ponadgimnazjalnej jest jedną z ważniejszych decyzji życiowych. Szukasz szkoły ponadgimnazjalnej?  Wybierz Technikum ekonomiczne. To będzie na pewno dobry wybór!

23 marca 2017


Czytaj więcej o: WYBIERZ MĄDRZE - WYBIERZ EKONOMIK

II etap IX Śląskiego Konkursu Wiedzy o Podatkach

Przejdź do - II etap IX Śląskiego Konkursu Wiedzy o Podatkach

Dnia 16 marca 2017 roku w auli Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach odbył się II etap IX Śląskiego Konkursu Wiedzy o Podatkach zorganizowanego przez Śląski Oddział Krajowej Izby Doradców Podatkowych. Do II etapu zakwalifikowano, zgodnie z regulaminem 100 uczniów ze wszystkich szkół biorących udział w konkursie. 

19 marca 2017


Czytaj więcej o: II etap IX Śląskiego Konkursu Wiedzy o Podatkach